Ekonomi

Nobel ödüllülerden çatışmalardan etkilenen çocuklara ilişkin açıklama

Kailash Satyarthi, Steven Chu, Mohammed El Baradei ve Jody Williams’ın da aralarında bulunduğu 30 Nobel Ödülü sahibi, İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen çocuklara yönelik X sosyal medya platformunda ortak bir bildiri hazırladı.

Açıklamada, “Filistinli çocuklar bizim çocuklarımızdır. İsrailli çocuklar bizim çocuklarımızdır. Çocukların savaşla hiçbir ilgisi olmadığını ve sonuçlarından sorumlu olmadıklarını herkesi hatırlamaya çağırıyoruz.” Kelime kullanıldı.

Bildirgede, kaçırılan çocukların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunularak, “Çocuklar sudan, gıdadan, sağlık hizmetlerinden ve barınmadan mahrum bırakılamaz.” denildi. Söylendi.

Bildiride, hangi taraf olursa olsun, çatışmalardan etkilenen çocukların güvenliğinin sağlanmasına öncelik verilmesi gerektiğine işaret edildi.

– İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarında 1524’ü çocuk 4 bin 137 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail saldırılarında 16 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu